Parafia
Świętych Polskich Braci Męczenników
w Bydgoszczy

"Świątynia ta ma upamiętniać po wieczne czasy wszystkich bezimiennych Polaków, którzy oddawali swoje życie za wiarę i ojczyznę, a nie zostali wyniesieni na ołtarze."

prymas Stefan Wyszyński  

Jesteś tutaj: Home
.Koncert pieśni patriotycznych pt.  „Tobie Polsko” - 11 listopad.

Koncert pieśni patriotycznych pt. „Tobie Polsko” - 11 listopad

 oraz XXX lecie istnienia chóru „Exsultate Deo” - 12 listopada         Po Mszy św. dziękczynnej chór wykonał Koncert z udziałem solistów Agnieszki Olszewskiej, Beaty Bobińskiej i Wiesława Raczkowskiego. Z okazji tego pięknego jubileuszu Ks. prałat Józef Kubalewski, Proboszcz...

Czytaj więcej...

.Uroczystość Odpustowa parafii Św. Polskich Braci Męczenników.

Uroczystość Odpustowa parafii Św. Polskich Braci Męczenników

    W poniedziałek, 13 listopada przeżywaliśmy Uroczystość Odpustową ku czci Patronów parafii – Świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna – Pierwszych Męczenników Polski. Sumie odpustowej przewodniczył  i Słowo Boże wygłosi ks. Prałat Grzegorz Nowak...

Czytaj więcej...

.Msza św. w intencji rychłej kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Msza św. w intencji rychłej kanonizacji bł. ks. Jerzego Popiełuszki

oraz 39. rocznicę inauguracji pontyfikatu św. Jana Pawła II w jego liturgiczne wspomnienie - 22 października 2017 r. W kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy odprawiona została pod przewodnictwem ks. bpa Jana Tyrawy Msza...

Czytaj więcej...

Drukuj PDF

images222    Adwent jest synonimem nadziei: nie daremnym oczekiwaniem na jakiegoś bezosobowego boga,lecz konkretną i niezawodną ufnością w powrót Tego, który już raz do nas przyszedł. Jest to nadzieja, która pobudza do czujności w modlitwie

                                                                                                                  św. Jan Paweł II


W Kościele katolickim rozpocznie się w niedzielę adwent - czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. W świątyniach odprawiana będzie poranna msza św., tzw. roraty, na które wierni idą z lampionami; pojawią się wieńce i cztery świece odpowiadające czterem tygodniom adwentu.

Zmieni się też kolor szat księży odprawiających msze św. - aż do świąt będą one fioletowe. W czasie adwentu śpiewana jest pieśń
"Marana tha" - "Przyjdź, Panie Jezu".

Przypominamy, że w czasie Adwentu codziennie w dni powszednie odprawiamy Roraty o godz. 6,3o. Roraty dla dzieci w poniedziałki, środy i piątki o godz. 18,oo ; a we wtorki i czwartki o godz. 6,3o. Dzieci na Roraty przychodzą z lampionami. Przypominamy też, że w Adwencie codziennie o godz. 6,15 śpiewamy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP. Do wspólnej modlitwy serdecznie zapraszamy. Roraty odprawiamy w Kościele Zasadniczym.


II niedziela Adwentu

 

  Początek Ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym (Mk 1,1) - tymi słowami św. Marek rozpoczyna swoją Ewangelię, poświęcając jednak pierwsze jej wersety nie narodzonemu w Betlejem Emmanuelowi, ale ostatniemu z proroków - Janowi Chrzcicielowi, który przygotował Mu drogę (por. Mk 1,2).


Wystąpił Jan Chrzciciel na pustyni i głosił chrzest nawrócenia na odpuszczenie grzechów (Mk 1,4). Jan Chrzciciel nie idzie do Jerozolimy, nie głosi swojej nauki na placach czy skrzyżowaniach dróg, nawet nie na dziedzińcu świątyni, ale na pustyni.

Pustynia w tamtym czasie miała wiele znaczeń. Po hebrajsku midbar (pustynia), to m. in. "miejsce Słowa", miejsce uprzywilejowanego działania Boga, dlatego prorocy, a później eremici udawali się na pustynię, aby lepiej słyszeć głos Boga.

W języku łacińskim "pustynia" to desertum od deserere "opuścić, porzucić, zaniedbać". Autorzy chrześcijańscy będą nie raz powoływali się na tę etymologię, aby pokazać, że zaniedbanie, porzucenie i zerwanie więzi z Bogiem, przeobraża nieuchronnie życie człowieka w pustynię, prowadzi do duchowej śmierci.

Sens dzisiejszej Ewangelii wydaje się więc dość jasny. Aby dojść do Betlejem, aby odnaleźć Mesjasza, trzeba najpierw wyjść na pustynię. Tam, w ciszy, lepiej słychać głos Boga, a w samotności wyraźniej widać swoje życie: czy jest oazą z której inni mogą czerpać, czy suchą pustynia, rodząca jedynie osty i ciernie.

Do Betlejem idzie się przez pustynię ciszy, samotności i wyrzeczenia.

Św. Jan Chrzciciel, który nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a żywił się szarańczą i miodem leśnym (Mk 1,6), mówił nam o tym słowem i przykładem, a Kościół przez całe wieki przypominał specjalnym przykazaniem w którym Adwent był "czasem zakazanym", czasem pokuty bez "hucznych zabaw".

Kilka lat temu, gdy w naszej ojczyźnie wprowadzono nową wersję przykazań kościelnych (2003 r.) i Adwent oficjalnie przestał być czasem pokutnym, w "Wiadomościach" pojawił się ironiczny napis: "W Wigilię schabowy zamiast karpia", a przez kraj przetoczyła się dyskusja o poście, świętowaniu i naszym Kościele.

"Chcecie z nas uczynić drugą Holandię - mówiła oburzona pani - tylko raz do spowiedzi i cały rok do Komunii".

Z pewnością nikt nie chciał uczynić z Polski drugiej Holandii, a jedynie z dzieci w wierze dojrzałych chrześcijan, którzy uczynki pokutne, posty i umartwienia, podejmują nie z obowiązku i lęku, ale z wewnętrznego przekonania, że właśnie w ten sposób przygotowują drogę Panu i prostują dla Niego ścieżki (por. Mk 1,3).

Czy nam się to w Polsce udało? Czy jako chrześcijanie zdajemy egzamin dojrzałości?

Do Betlejem idzie się przez pustynię. Niestety, coraz bardziej Adwent przypomina u nas bazar i lunapark:

[…] Torby, pakunki, worki, siatki, tutki,
czapki, krawaty, przekrzywione na bok.
Wszędzie woń dorsza, cynamonu, wódki,
świec, mandarynek, igliwia i jabłek.
Przez chaos twarzy i śnieżną zawieję
nie da się dojrzeć ścieżki do Betlejem.
Josif Brodski, 24 grudnia 1971 roku (frg.), tłum. St. Barańczak* * *

Panie Boże, który wzywasz nas dzisiaj abyśmy przygotowali drogę Twojemu Synowi, spraw, prosimy, abyśmy usunęli z niej wszystko, co sprzeciwia się Jego przyjściu. Który żyje i króluje na wieku wieków. Amen.


STOWARZYSZENIE RODZIN KATOLICKICH

przy parafii Św. Polskich Braci Męczenników

 Grupa parafialna Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

„Człowiek jest droga Kościoła

         Serdecznie zapraszamy małżeństwa, które chcą pogłębiać swoją relacje z Bogiem dbając o swoją relacje małżeńska. Wspólny priorytet, modlitwa, wspólnota, które łącza nasz w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich.

Tematem w roku katechetycznym 2017/2018 jest „Idźcie i głoście”.

Praca z Pismem Świętym, rozważanie bieżących czytań mszalnych w dniu naszego spotkania. Zapraszamy.

 SPOTKANIA

O GODZ. 15:30 W DNIACH:

- 02.12.2017 r.

- 13.01.2018 r.

- 10.02.2018 r.

- 03.03.2018 r.

- 07.04.2018 r.

- 12.05.2018 r.

- 09.06.2018 r.


 

Msze Święte

Niedziela:
7.30, 9.00, 10.15, 11.30, 13.00, 18.00, 20.00
Dni powszednie:
[roraty 6.30] 7.00, 8.00, 10.00, 18.00
Święta zniesione:
7:30, 9:00, 10:15, 18:00 

Więcje informacji w zakładce Liturgia

Copyright © 2017

Design & hosted by Paweł Lewandowski