Parafia
Świętych Polskich Braci Męczenników
w Bydgoszczy

"Świątynia ta ma upamiętniać po wieczne czasy wszystkich bezimiennych Polaków, którzy oddawali swoje życie za wiarę i ojczyznę, a nie zostali wyniesieni na ołtarze."

prymas Stefan Wyszyński  

Jesteś tutaj: Home
.UROCZYSTOŚCI PIERWSZEJ KOMUNII ŚW. 14 i 21 maja 2017 r..

UROCZYSTOŚCI PIERWSZEJ KOMUNII ŚW. 14 i 21 maja 2017 r.

            Maj to tradycyjnie miesiąc, kiedy w wielu parafiach odbywają się Pierwsze Komunie Święte.             W niedzielę 14 i 21 maja dzieci trzecich klas z parafii pw. Św. Polskich Braci Męczenników...

Czytaj więcej...

.Msza św. Prymicyjna.

Msza św. Prymicyjna

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE  W niedzielę, 8 października 2017 r. o godz. 13,oo syn naszej parafii ks. Jan Pracki CM, misjonarz św. Wincentego a Paulo odprawił Mszę św. Prymicyjną i udzieli specjalnego błogosławieństwa. Święcenia kapłańskie w bazylice św. Wincentego a ‘Paulo udzielił senior diecezji...

Czytaj więcej...

.NAWIEDZENIE FIGURY ŚW. MICHAŁA.

NAWIEDZENIE FIGURY ŚW. MICHAŁA

Z CUDOWNEJ GROTY OBJAWIEŃ NA DORZE GARGANO. W ramach uroczystości peregrynacyjnych wierniuczestniczą w nabożeństwach z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów, z błogosławieństwem osób chorych, starszych i dzieci. Będzie również możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała...

Czytaj więcej...

Drukuj PDF

555Zdjęcia z wakacji
PIESZA PIELGRZYMKA

GRUPY CZERWONO – CZARNEJ

2017 R.

Już po raz 13-ty w ramach diecezji Bydgoskiej grupa Czerwono - Czarna z naszej Parafii wyruszyła w drogę na Jasną Górę, aby głosić Ewangelie i przemieniać serca.W tym roku nasza grupa liczyła około 90 osób. Przewodnikami duchownymi było trzech kapłanów: Przewodnik: ks. Łukasz Krzewiński oraz ks. Tomasz Wołoszynowski i ks. Łukasz Boruch, których wspierała siostra zakonna Anna ze zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Wyrwanych z lipca 11 dni pochylania się nad tajemnicą miłości Bożej oraz pochylania się człowieka nad człowiekiem. Każdy z nas wrócił inny - przemieniony życzliwymi gestami, okazanym sercem…

Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za wsparcie modlitewne i materialne. Zachęcamy do włączenia się w te piękne rekolekcje w drodze w przyszłym roku.

Z pamięcią w modlitwie ks. Łukasz Krzewiński.

 image001
ZdjęciaBOŻE CIAŁO

15 czerwiec 2017 r.

IMG 9254 KADRBoże Ciało to jedno z głównych świąt obchodzonych w kościele katolickim. Boże Ciało wypada w tym roku 15 czerwca. Pełna nazwa Bożego Ciała brzmi: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Data Bożego Ciała jest ruchoma - przypada dokładnie 60 dni po Wielkanocy.

Tradycja Bożego Ciała sięga roku 1246 i wiąże się z widzeniami św. Julianny z Cornillon, przeoryszy konwentu augustianek. Święta Julianna przekazała, że w trakcie objawień Jezus przykazał jej, aby dołożyła wszelkich starań w celu ustanowienia święta ku czci Ciała i Krwi.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej po raz pierwszy została wprowadzona w Polsce w 1320 roku, a za uroczystość powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie uznano ją dopiero w 1420 r.

W Polsce w związku z Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, poza uroczystą Mszą Św. odbywa się także procesja ulicami miasta do czterech ołtarzy. Przy każdym ołtarzu odczytywany jest stosowny fragment Ewangelii nawiązujący do tematyki Eucharystycznej. Z Bożym Ciałem ściśle związana jest także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która obchodzona jest w piątek po oktawie Bożego Ciała.

Procesje Bożego Ciała są nie tylko oddaniem czci i publicznym wyznaniem wiary w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, ale również zaproszeniem Go na drogi naszego życia. Uczestnictwo w procesji Bożego Ciała jest dawaniem świadectwa swojej wiary, ale też dawaniem świadectwa wobec innych, wobec tych, którzy może patrzą przez okno i nie wiedzą, co to jest, albo przechodzą chodnikiem obok procesji. To jest taki znak, że Chrystus jest wynoszony na wszystkie strony naszego życia. I przy każdym ołtarzu są modlitwy, jest uwielbienie i oddana cześć Najświętszemu Sakramentowi oraz przy każdym ołtarzu jest również błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Procesje z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy są odwołaniem do czterech ewangelii. Wierni tego dnia dekorują również ulice i domy. Dzieci sypią drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy, a także śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu. 


Zdjęcia Tadeusz Pikul

Msze Święte

Niedziela:
7.30, 9.00, 10.15, 11.30, 13.00, 18.00, 20.00
Dni powszednie:
[roraty 6.30] 7.00, 8.00, 10.00, 18.00
Święta zniesione:
7:30, 9:00, 10:15, 18:00 

Więcje informacji w zakładce Liturgia

Copyright © 2017

Design & hosted by Paweł Lewandowski