meczennicy


Parafia
Świętych Polskich Braci Męczenników
w Bydgoszczy

"Świątynia ta ma upamiętniać po wieczne czasy wszystkich bezimiennych Polaków, którzy oddawali swoje życie za wiarę i ojczyznę, a nie zostali wyniesieni na ołtarze."

prymas Stefan Wyszyński  

Jesteś tutaj: Home Kościół Jubileuszowy SlideShow Wspomnienie księdza Jerzego.

Wspomnienie księdza Jerzego.

IMG 4856

Uroczystości w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników  w Bydgoszczy 20 października 2024 r.

Niedziela, 20 października 2024 r. to trzeci i ostatni dzień uroczystości związanych z 40. rocznicą porwania i męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. W intencji szybkiej kanonizacji duchownego, modlono się m.in. w kościołach w regionie. W kościele Świętych Polskich Braci Męczenników - Sanktuarium Nowych Męczenników
w Bydgoszczy w nabożeństwie uczestniczył Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.

40 lat temu, w bydgoskim kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, ostatnie nabożeństwo i różaniec odprawił ks. Jerzy Popiełuszko. Przekonywał, że ludzie powinni być wolni od lęku i zastraszenia oraz żądzy odwetu i przemocy.

„Błogosławiony ksiądz Jerzy to przede wszystkim święty kapłan, święty ksiądz” – mówił abp Wojciech Polak, dodając, że męczennik radykalnie upodobnił się do Chrystusa.

- Sam dawał przykład tego, że przebaczał swoim prześladowcom, bo mówił, że On walczy ze złem, a nie z człowiekiem - mówi ks. płk Józef Kubalewski, proboszcz parafii Świętych Polskich Braci Męczenników.

Duchowni przekonują, że cierpienie ofiarowane w konkretnej intencji, dla osób głęboko wierzących jest zbawcze i wyzwoleńcze. Symbolicznie przypominał o tym kielich, ten sam, którego po raz ostatni używał ks. Jerzy Popiełuszko.

„Potrzebujemy przede wszystkim tego, byśmy wsłuchiwali się również w naszym pokoleniu w to, czego nas uczył i co nam swoim życiem pokazał. Jeżeli wyniesie go kiedyś papież do chwały ołtarzy jako świętego, będzie już czczony w całym kościele, nie tylko w kościele w Polsce” - mówi arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski.


W mszy świętej uczestniczyli m.in. członkowie NSZZ „Solidarność” oraz politycy.

Zdjęcia: Tadeusz Pikul

Drukuj PDF

Msze Święte

Niedziela:
7.30, 9.30 (suma), 11.30 (dla dzieci), 13.00, 18.00, 20.00
Dni powszednie:
[roraty 6.30] 7.00, 8.00, 10.00, 18.00
Święta zniesione:
7:30, 9:00, 10:15, 18:00 

Więcje informacji w zakładce Liturgia

Copyright © 2025

Design & hosted by Paweł Lewandowski