meczennicy


Parafia
Świętych Polskich Braci Męczenników
w Bydgoszczy

"Świątynia ta ma upamiętniać po wieczne czasy wszystkich bezimiennych Polaków, którzy oddawali swoje życie za wiarę i ojczyznę, a nie zostali wyniesieni na ołtarze."

prymas Stefan Wyszyński  

Jesteś tutaj: Home Duszpasterstwa Archikonfraternia Literacka

Archikonfraternia

Archikonfraternia Literacka


Archikonfraternia Literacka w Warszawie Dom w Bydgoszczy


W roku 1507 przy kościele i klasztorze pw. św. Jerzego w Warszawie powstało bractwo kościelne pod nazwą Konfraternia Literacka pod wezwaniem św. Trójcy, Narodzenia Najświętszej Panny Maryi i św. Jakuba Apostoła. Założycielami byli wywodzący się z patrycjatu ludzie nauki – „viri litterati”..
Dom w Bydgoszczy Archikonfraterni Literackiej powstał w 1982 roku. W 1983 roku, w drugim roku trwania wprowadzonego w Polsce stanu wojennego, podjął inicjatywę realizacji Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, realizowaną do chwili obecnej już przez 28 lat.. W 1986 roku zainicjowano organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży na koloniach i obozach. Wypoczynkiem realizowanym w duchu wychowania chrześcijańskiego przez minione 23 lata objęto około 3.800 dzieci i młodzieży pochodzących z rodzin ubogich, w tym zagrożonych patologiami społecznymi. W okresie obchodów 650-lecia Bydgoszczy Bractwo ufundowało Miastu kopię w drewnie Piety Bolesnej, która należała do klasztoru Karmelitów w Bydgoszczy i została przeniesiona do kościoła oborskiego w 1605 roku. Wykonana kopia Piety została decyzją arcybiskupa gnieźnieńskiego Henryka Józefa Muszyńskiego przekazana do kościoła pw. Matki Bożej Królowej Męczenników w Fordonie. Również w 1996 roku, w ramach obchodów 650-lecia Bydgoszczy na Jubileuszowej Wystawie Gospodarczej Archikonfraternia była organizatorem ekspozycji obrazującej miejsce i dorobek Kościoła w życiu Bydgoszczy. Dom Bydgoski jest fundatorem wystroju kaplicy oraz kopii obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości w Hospicjum Bydgoskim im. Ks. Jerzego Popiełuszki.
Bractwo jest wiodącym stowarzyszeniem w budowie Kalwarii Bydgoskiej - Golgoty XX wieku w bydgoskiej „Dolinie Śmierci”, ufundowało I stację Kalwarii. We wrześniu 2009 roku odbędą się na terenie Kalwarii ogólnopolskie obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Członkami i protektorami Archikonfraterni Literackiej na przestrzeni jej dziejów między innymi byli król Jan III Sobieski, król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski- marszałek Sejmu Czteroletniego i jeden z twórców Konstytucji 3 maja, Jan Dekert, św. Klemens Maria Hofbauer-zwany Apostołem Warszawy, Prymas Polski kardynał August Hlond, Jan Dobraczyński- znany pisarz katolicki, Ignacy Jan Paderewski- znany pianista i kompozytor, a zarazem wybitny polityk i działacz społeczny, generał Józef Haller.
Według statutu, Archikonfraternia Literacka to pobożne stowarzyszenie mężczyzn wyznania rzymsko-katolickiego, mające charakter kościelnej osoby moralnej i posiadające osobowość prawną, działające na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Cele Archikonfraterni pozostają niezmienne i realizowane są we wspólnocie konfratrów w jedności z Kościołem. Członkiem Archikonfraterni Literackiej może zostać mężczyzna, który ukończył 18 rok życia, cieszy się nieposzlakowaną opinią i znany jest z pogłębionego życia religijnego i moralnego. Jest w niej miejsce dla każdego, kto chciałby wcielać w życie wartości chrześcijańskie i narodowe, a także służyć społeczeństwu poprzez pracę charytatywną. Wszyscy członkowie Archikonfraterni Literackiej są dla siebie konfratrami, czyli braćmi. Archikonfraternia Literacka zajmuje się przede wszystkim upowszechnianiem kultury, głównie w jej chrześcijańskim aspekcie.
Spotkania Domu Bydgoskiego - każdy poniedziałek po 1-wszym dniu miesiąca, o godz. 18-tej, i w każdą niedzielę po 15-tym dniu miesiąca o godz. 8.00. Spotkanie zaczyna się uczestnictwem we Mszy św. w Kościele Nawiedzenia, po mszy spotkanie braterskie w Klubie „EMAUS”.


Spotkania Domu Bydgoskiego – w każdą pierwszą niedzielę miesiąca oraz każdą niedzielę po 15-tym dniu miesiąca o godz. 10:00. Spotkanie zaczyna się uczestnictwem we Mszy św. o godz. 9:00 w kościele zasadniczym, po mszy spotkanie braterskie w Klubie „EMAUS”.

adres skrzynki e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.



Drukuj PDF

Msze Święte

Niedziela:
7.30, 9.30 (suma), 11.30 (dla dzieci), 13.00, 18.00, 20.00
Dni powszednie:
[roraty 6.30] 7.00, 8.00, 10.00, 18.00
Święta zniesione:
7:30, 9:00, 10:15, 18:00 

Więcje informacji w zakładce Liturgia

Copyright © 2025

Design & hosted by Paweł Lewandowski