Parafia
Świętych Polskich Braci Męczenników
w Bydgoszczy

"Świątynia ta ma upamiętniać po wieczne czasy wszystkich bezimiennych Polaków, którzy oddawali swoje życie za wiarę i ojczyznę, a nie zostali wyniesieni na ołtarze."

prymas Stefan Wyszyński  

Jesteś tutaj: Home Duszpasterstwa Chór Exsultate Deo

Chór Exsultate Deo

chor1_copy

Chór "Exsultate Deo” powstał w 1987 roku z inicjatywy śp. ks. prałata Romualda Biniaka i dr. Romualda Rajsa, który został jego dyrygentem. Repertuar chóru (ponad 100 pozycji) stanowią utwory z różnych epok. Zespół wielokrotnie koncertował samodzielnie, a także z renomowanymi solistami i z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych i dętych, w bydgoskich kościołach oraz dwukrotnie (w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej) w Filharmonii Pomorskiej. Wielokrotnie śpiewał podczas uroczystości patriotyczno – religijnych. Występował na festiwalach i przeglądach chóralnych – w 2007 roku otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Przeglądzie Chórów w Chełmnie. Dwukrotnie miał zaszczyt śpiewania podczas mszy św. sprawowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II (Gniezno-1997r. i Bydgoszcz-1999). Od wielu lat występuje wraz z innymi chórami w koncertach organizowanych w święto Patronki muzyki – św. Cecylii. Śpiewem chóru rozbrzmiewały m.in. kościoły i katedry w Kruszwicy; Fromborku; Wadowicach; Wambierzycach; Niepokalanowie; Gdańsku; Gnieźnie i na Wawelu, w Olsztynie; Elblągu; Kłodzku; Zamościu; Wadowicach i Warszawie. Podczas zagranicznych pielgrzymek zespół śpiewał w bazylice Sacre-Coeur w Paryżu, w Wiedniu, Lwowie i Wilnie. Śpiewał także w wielu Sanktuariach Maryjnych: w Ostrej Bramie; w Świętej Lipce; Gietrzwałdzie; Licheniu; Zakopanem, w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu oraz siedmiokrotnie na Jasnej Górze. Wielokrotnie uczestniczył podczas mszy św. transmitowanych przez TVBydgoszcz i TVPolonia. 

chor

Wiosną 2011 r. chór wyjechał do Italii, gdzie 2 kwietnia - w 6 rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II, miał zaszczyt śpiewać (na zaproszenie duszpasterza pielgrzymów polskich w Rzymie i za zgodą władz Watykanu) w pięknym rzymskim kościele Świętego Ducha, podczas uroczystej Eucharystii, którą sprawował ks. kard. Stanisław Ryłko - w koncelebrze 40 kapłanów. Msza św. miała charakter uroczystego dziękczynienia Panu Bogu za dar Jana Pawła II.  Uczestnicy 11 dniowej pielgrzymki zwiedzili Asyż, San Giovanni Rotondo, Florencję, Sienę, Monte Cassino, Wenecję i Rzym, gdzie spotkali się  z papieżem Benedyktem XVI na modlitwie „Anioł Pański”. 
Chór od dziesięciu lat występuje razem z renomowanymi artystami (m.in. z Agnieszką Olszewską, Anną Wilk, Wiesławem Raczkowskim, o. Rafałem Kobylińskim SJ i Pawłem Krasulakiem) i orkiestrami (Orkiestrą Kameralną FP Capella Bydgostiensis, Orkiestrą Symfoniczną PZSM w Bydgoszczy, Orkiestrą Symfoników Bydgoskich Marka Czekały, Orkiestrą Dętą Świecie) w koncertach charytatywnych zatytułowanych „Ave Maria”, które gromadzą bardzo wielu słuchaczy. Umiejętności chóru dokumentują liczne dyplomy, nagranie Polskiego Radia PIK, oraz dwie płyty kompaktowe („Z narodzenia Pana” i „Laudate Dominum”) nagrane z udziałem znanych solistów.

Śpiewaj razem z nami !

Drukuj PDF

Msze Święte

Niedziela:
7.30, 9.00, 10.15, 11.30, 13.00, 18.00, 20.00
Dni powszednie:
[roraty 6.30] 7.00, 8.00, 10.00, 18.00
Święta zniesione:
7:30, 9:00, 10:15, 18:00 

Więcje informacji w zakładce Liturgia

Copyright © 2018

Design & hosted by Paweł Lewandowski